Včasná diagnostika
je pri hypertenzii kľúčová.
MUDr. Anna Vachulová, PhD.
Scrollujte
Artériová hypertenzia je tichý zabijak, ktorý postihuje takmer polovicu dospelej populácie na Slovensku a drvivá väčšina o svojom ochorení netuší. Kľúčová je preto včasná diagnostika tohto ochorenia. Goldmann Systems v spolupráci s vybranými lekárňami spustili projekt Majte svoje zdravie pod kontrolou, ktorý umožňuje verejnosti monitorovať svoj krvný tlak priamo v lekárňach. Záštitu nad projektom prevzala Farmaceutická fakulta UK v Bratislave, Slovenská lekárnická komora a Slovenská hypertenziologická spoločnosť (SHS). V rozhovore s prezidentkou (SHS) MUDr. Annou Vachulovou, PhD. sme sa porozprávali o tom, prečo je včasná diagnostika hypertenzie kľúčová, aké prínosy projekt prináša a čo by mala verejnosť vedieť o tejto nebezpečnej chorobe.
Prečo ste sa rozhodli podporiť projekt „Majte svoje zdravie pod kontrolou“?
Slovenská hypertenziologická spoločnosť dlhodobo podporuje iniciatívy, ktoré prispievajú k prevencii a včasnému záchytu artériovej hypertenzie. Projekt „Majte svoje zdravie pod kontrolou“ sme sa rozhodli podporiť, pretože poskytuje priamy prístup k meraniu krvného tlaku širokej verejnosti, priamo v lekárňach, čo zvyšuje šance na včasný záchyt a identifikáciu pacientov s rizikom artériovej hypertenzie. Tento projekt umožňuje nielen monitorovanie stavu populácie z hľadiska hodnôt tlaku krvi a ostatných kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ale aj edukáciu o dôležitosti pravidelného merania krvného tlaku a zdravého životného štýlu, čo sú kľúčové faktory v prevencii kardiovaskulárnych ochorení.
Prečo je dôležité merať si pravidelne krvný tlak a to aj v prípade, ak nepociťujeme žiadne zdravotné komplikácie? Akú úlohu zohráva včasná diagnostika?
Artériová hypertenzia je chronické nebolestivé ochorenie, ktoré môže byť prítomné dlhé roky bez akýchkoľvek výrazných príznakov. Toto asymptomatické („tiché“) ochorenie postupne spôsobuje poškodenie endotelu ciev a následne životne dôležitých cieľových orgánov, ako sú srdce, obličky a mozog. Včasná diagnostika je kľúčová, pretože umožňuje začať liečbu skôr, čím sa minimalizuje riziko vzniku vážnych ireverzibilných komplikácií, ako sú infarkt myokardu, srdcové zlyhávanie, fibrilácia predsiení, cievna mozgová príhoda, či zlyhanie obličiek. Pravidelné meranie krvného tlaku v rámci prevencie je jednoduchý, no mimoriadne efektívny spôsob, ako odhaliť hypertenziu v ranom štádiu, keď je liečba najúčinnejšia.
Aké je povedomie verejnosti o hypertenzii?
Povedomie verejnosti o rizikách a závažných dôsledkoch artériovej hypertenzie sa síce zvyšuje, ale stále je nedostatočné. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že vysoký krvný tlak nemusí spôsobovať žiadne príznaky, no môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Stále existuje potreba zlepšovať informovanosť, najmä o tom, aké sú rizikové faktory hypertenzie a aký význam má pravidelné meranie krvného tlaku. Veríme, že práve projekty ako „Majte svoje zdravie pod kontrolou“ prispievajú k zvýšeniu povedomia a lepšiemu pochopeniu rizík spojených s artériovou hypertenziou.
Čo očakávate od projektu „Zdravie pod kontrolou“ a ako môžu pomôcť merania krvného tlaku priamo v lekárňach?
Očakávame, že pravidelné merania krvného tlaku v lekárňach pomôžu zvýšiť informovanosť o artériovej hypertenzii v bežnej populácii. Súčasne pomôže včasne identifikovať jedincov s vysokým krvným tlakom, ktorí možno o svojom stave ani nevedia. Tieto merania môžu byť prvým krokom k tomu, aby si pacienti uvedomili potrebu konzultácie so svojím lekárom a následnej komplexnej liečby. Získané údaje budú tiež cenné pre epidemiologické analýzy, ktoré môžu odhaliť trendy v prevalencii hypertenzie v populácii, čo nám pomôže lepšie prispôsobiť naše preventívne aktivity a zdravotné kampane.
Akú úlohu zohrávajú v tomto projekte lekárnici?
Lekárnici zohrávajú kľúčovú úlohu v manažmente artériovej hypertenzie. Je to uvedené aj v odporúčaniach Európskej kardiologickej a hypertenziologickej spoločnosti. V lekárni môžu priaznivo ovplyvniť všetky skupiny pacientov s artériovou hypertenziou: nediagnostikovaných, novodiagnostikovaných, liečených. V rámci nášho projektu „Zdravie pod kontrolou“ majú jedinečnú príležitosť diagnostikovať artériovú hypertenziu u zdanlivo „zdravých“ jedincov ešte skôr, ako navštívia lekára. Novodiagnostikovaných pacientov môžu podporiť v správnom a včasnom uchopení liečby artériovej hypertenzie a u pacientom so známou hypertenziou pomôcť identifikovať potrebu zmeny liečby, čím predídu ďalším komplikáciám. Uvedené odporúčania Európskej kardiologickej spoločnosti pre manažment artériovej hypertenzie zdôrazňujú významnú úlohu lekárnikov v tomto procese, keďže ich odborné rady môžu zásadne ovplyvniť úspešnosť liečby a dodržiavanie liečebného režimu – od zmeny životného štýlu až po dôslednú adherenciu k medikamentóznej liečbe.
Okrem toho, meranie krvného tlaku v lekárňach poskytuje pacientom výsledky, ktoré často lepšie korelujú s hodnotami nameranými doma, čo môže znižovať efekt „bieleho plášťa“ (kde sú hodnoty namerané tlaku krvi v ordinácii lekára vyššie). V mnohých krajinách je meranie krvného tlaku v lekárňach bežnou praxou, ktorá prispieva k včasnej diagnostike a lepšiemu manažmentu hypertenzie. Tento prístup je preto mimoriadne cenný aj pre slovenských pacientov a môže významne prispieť k zlepšeniu verejného zdravia.
Čo hovoria o hypertenzii štatistiky?
Artériová hypertenzia postihuje 1 z 3 dospelých na celom svete, 4 z 5 ľudí s hypertenziou nie sú adekvátne liečení, vhodnými opatreniami by sa v r. 2023-2050 dalo predísť až 76 miliónom úmrtí. (zdroj údaje WHO zo septembra 2023). A pritom sú k dispozícii jasné dáta o tom, že pri manažmente artériovej hypertenzie sú zmeny životného štýlu veľmi dôležité. Ekonomický prínos programov na zlepšenie kontroly hypertenzie prevyšuje náklady v pomere asi 18 ku 1. Správa WHO poskytuje dáta aj o Slovensku – prevalencia artériovej hypertenzie v dospelej populácii je u nás 43% (47% mužov a 38% žien). Pre porovnanie, globálna prevalencia je 37%. Napriek tomu, že artériová hypertenzia je jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov pre najmä pre kardiovaskulárne ochorenia, až polovica ľudí s týmto ochorením o ňom nevie.
Na Slovensku je diagnostikovaných zhruba 70% pacientov s artériovou hypertenziou, iba 64% sa lieči a iba 35% pacientov dosahuje správne cieľové hodnoty tlaku krvi. Uvedené čísla z reportu WHO je alarmujúce. Výskumy tiež ukazujú, že iba zhruba 50 % diagnostikovaných pacientov dosahuje cieľové hodnoty krvného tlaku, čo poukazuje na potrebu zlepšiť nielen diagnostiku, ale aj liečbu a dodržiavanie liečebného režimu. Pravidelné meranie krvného tlaku v lekárňach môže pomôcť zlepšiť tieto štatistiky a prispieť k lepšiemu manažmentu hypertenzie v populácii.
Viac o projekte sa dozviete v podcaste: Majte svoje zdravie pod kontrolou