Interview s Jankom Dubajom
programovým manažérom
Scrollujte
Goldmann Systems oslavuje tento rok 20-te narodeniny, a to je už čo osláviť. Zaujímavý príbeh každej firmy tvoria predovšetkým ľudia, ich zaujímavé myšlienky sa oplatí zachytiť v čase.
Preto sme pripravili sme sériu rozhovorov s členmi Goldmann tímu, o práci, o ľuďoch v technologickom prostredí a nadšení pre všetko nové. Dnes pokračuje rozhovorom s Jankom Dubajom.
Janko je v Goldmann tíme rok. Pôsobí v oblasti projektového manažmentu a zastrešuje jeden z najväčších projektov – 365.bank. V stabilnom tíme technologických expertov je ten, ktorý sa na technológie pozerá aj očami obchodníka. Pôsobí pokojným a vyrovnaným dojmom. Sám o sebe tvrdí, že je poriadny cholerik, ale pracuje na zmene.
Hlavu od práce si raz za čas vyvetrá na motorke, s ktorou prešiel takmer celú Európu. Okrem toho je aj znamenitý kuchár.
„Nová technológia je užitočná vtedy, ak ju vieme správne uchopiť a pomôžeme biznisu rásť.“
Čo Ťa dostalo do Goldmann tímu?
Predovšetkým ľudia, ktorých som poznal už predtým. A taktiež, lákal ma potenciál pre rast firmy, akou je Goldmann. A lákalo ma tiež pracovať na projektoch pre bankový sektor, v ktorom som doteraz nepôsobil. Doteraz som pôsobil síce v IT, ale v iných odvetviach, naposledy v oblasti zdravotníctva.
Bankári, lekári a …my všetci
Dnešné technológie – ako sa ne pozerajú bankári a lekári?
Bankári vnímajú technológie ako potrebný nástroj – sú si vedomí toho, že IT im v biznise pomáha. Lekári sú veľmi špecifickí. Pre nich sú technológie nutné zlo, česť výnimkám. Svoju prácu – liečiť ľudí, vedia robiť aj bez aplikácií. To poznáte, najskôr sú lekári, dlho dlho nič, a následne my všetci.
V Goldmanne si pomerne krátko. Ako vnímaš Goldmann tím ako jeho pomerne čerstvý člen?
Predovšetkým ako silný tím osobností a odborníkov. Sú tu veľmi skúsení ľudia, ktorí majú technologickú znalosť a zároveň sa výborne orientujú aj v agende bankovníctva, či poisťovníctva. Je to pre firmu aj pre jej klientov obrovská devíza. Viacero ľudí z tímu má za sebou 10. release na projekte, čo v praxi znamená, že na danom projekte pracujú aj 4 roky. Dostať sa rýchlo do témy bola pre mňa výzva.
Okrem toho tesne pred mojím príchodom odišiel jeden z projektových manažérov, takže som od prvých dní sanoval jeho náhradu.Verím, že sme teraz dobre zastabilizovaní a môžeme sa sústrediť na dlhodobé ciele.
Jeden tím, spoločný úspech
Dlhodobé ciele v riadení celého tímu firmy. Čo si pod tým predstaviť?
Teamlídri v Goldmann sú silné osobnosti a každý z nich si prirodzene nastavil svoj tím podľa seba. Tímy pri mojom príchode pracovali síce efektívne a spoľahlivo, ale z pohľadu firmy to boli samostatné jednotky. Priestor vidím v tom, aby sme ako firma fungovali spoločne ako jeden tím. Každý z tímov má cenné know-how a je dôležité ho medzi sebou zdieľať. Je jedno, či sa úspech podarí jednému alebo druhému, na konci dňa je to úspech Goldmann tímu.
„Je jedno, či sa úspech podarí jednému alebo druhému, na konci dňa je to úspech Goldmann tímu.“
Zladiť dlhodobo samostatné tímy je beh na dlhé trate. Ako sa vám to darí?
Nastavili sme si konkrétne ciele, ktoré sa snažíme dosiahnuť. Malými krokmi, jeden za druhým. Pracujeme na tom už niekoľko mesiacov. Pomaly sa vo firme mení vnímanie a hranice medzi tímami nie sú také striktné.
Keď som prišiel, každý tím si išiel tak trochu vlastnou cestou. Využívali sa rôzne nástroje, dnes sa snažíme, aby sme sa aj z pohľadu metodiky k sebe priblížili a zjednotili ju. Dôležitou súčasťou tohto cieľa je najmä komunikácia. Je to dlhá cesta, ale dáva nám zmysel.
Zdôrazňuješ tímovosť, ktorá je v technologických projektoch mimoriadne dôležitá. Kto sú pre teba v práci dobrí sparring partneri?
Celý core tím vo firme tvorí skupinu ľudí, s ktorou úzkou spolupracujem.
Ak hovoríme o konkrétnych ľuďoch, tak určite Ľuboš s Martinom, ktorí sú vlastníci firmy. V oblasti projektov je to hlavne Karol Krasňan, Solution Architect v tíme. S Karolom sa navzájom výborne dopĺňame. Snažíme sa vzájomne akceptovať a počúvať. Ťaháme veci dopredu a komunikujeme zámery a plány voči nášmu zákaznikovi. Je to beh na dlhú trať. 50% času trávim komunikáciou a vysvetľovaním našich návrhov a krokov. Cením si, ako vieme medzi sebou držať pragmatickú a transparentnú debatu.
Zo strany klienta je mojím skvelým sparring partnerom projektový manažér Viktor Janček. Oceňujem najmä jeho transparentnosť a progresívne myslenie. Vždy pomenuje veci tak, ako skutočne sú. Ako dodávateľ sa často ocitnete na konci reťazca a každá chyba sa javí ako vaša. Preto je vzácne, keď sa nájde niekto, kto vás v tom kruhu a často napätej situácii počúva. Naučil som sa, že vždy je potrebné k téme pristupovať pragmaticky a mať v rukáve naozaj dobré argumenty, ktoré sú podložené číslami.
Za čo si firme Goldmann Systems vďačný?
Za príležitosť a skúsenosti. Cením si know-how, ktoré táto firma a ľudia majú. Aj napriek tomu, že je tento tím dlhodobo funkčný a stabilný, má drive a ambíciu posúvať veci vpred. Technologicky, procesne alebo organizačne.
Čo budeš považovať za úspech, keď sa o rok pozrieš späť?
Keď sa nám podarí odstrániť komunikačné bariéry medzi jednotlivými tímami a dosiahneme ciele, ktoré sme si spoločne predsavzali. A taktiež, máme pred sebou dva dôležité releases. Budem považovať za úspech, keď ich splníme a príde spokojnosť zo strany klienta. Spokojnosť, ktorá bude podložená aj číslami a reálne sa nám podarí zvýšiť obrat nášho klienta a pomôžeme biznisu rásť.
Napriek náročným projektom, ktorým sa teraz venujete, nie je možné prehliadnuť Tvoj pokojný prejav. Ako si udržiavaš chladnú hlavu?
V skutočnosti som cholerik, ale vypracovaný! Sú to roky skúseností, ale aj množstvo soft skills školení. Moja manželka by však potvrdila, že pravda je niekde úplne inde. Mojou záchranou je motorka KTM 1290 super adventure a vášeň pre varenie ktoré mi dávajú priestor na odreagovanie a nové myšlienky.